Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

ÇEViK BiR’i YAKAN EMiRLER VE iMZA

Anasayfa > Genel > ÇEViK BiR’i YAKAN EMiRLER VE iMZA

Post çağdaş darbe olarak adlandırılan 28 şubat sürecine ilişkin operasyonda gözaltına alınan, çağın 2. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral çevik Bir ile emekli Tuğgeneral idris Koralp, 28 şubat kararlarının uygulanması için hazırlanmakta olan “garp Harekât Konsepti”ne imza atmıştı. dönemin Genelkurmay plan şube Müdürü Albay idris Koralp, 28 şubat 1997’deki tartışmalı ulusalEmniyet Kurulu (MGK) toplantısında alınan kararlar doğrultusunda yaklaşık 3 ay süren hazırlıkları yürüten isimdi.

Koralp’in emirler doğrultusunda yürüttüğü ve altına imzasını attığı çalışma, altı Mayıs 1997’de “batı çalışma Grubu eylem Planı” olarak şekillenmişti. “Gizli” ibareli, 19 sayfa ve 32 maddeden oluşan proje, Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildikten sonra çağın Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral çevik Bir tarafından tüm güç komutanlıklarına gönderilmişti. Belgeye göre “siyasi partiler, üniversiteler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve medya aracılığıyla kamuoyunun, müspet yönlendirilmesinin sağlanması” isteniyor.

Belgede yer alan sistematik emirlerden bazıları şöyle:

*Cumhuriyet’in esas özellikleri arasında yer sektör laiklik ilkesine sahip çıkılması amacıyla laiklik aleyhtarı yayın oluşturan radyo, televizyon ve yazılı basın neşriyatını takip etmek.

*Siyasi partiler, üniversiteler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri, bayan ve gençlik teşkilatları,medya aracılığı ile kamuoyunun olumlu yönlendirilmesini sağlamak, genç nesillerin körpe dimağlarına Cumhuriyet, Atatürk ve millet sevgisi işlenmesi.

*Kuran kurslarının ulusal Eğitim Bakanlığı kontrolünde açılıp denetlenmesi için gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması.

*Tarikat, vakıf ve cemaatlerin açtıkları Kuran kurslarının kapatılması için yetkili mercileri yönlendirmek. hukuki şekilde açılan Kuran kurslarında Cumhuriyet rejimine bağlı din adamlarının görevlendirilmesini sağlamak.

*irticai faaliyetleri sebebiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) uzaklaştırılanların kamu kurumlarında çalışmasını engelleyecek hukuki düzenlemeler yapılmasını sağlamak.

Ekleyen : - Tarih: 13 Mayıs 2016 - 11:02 - Okunma Sayısı : 3.069 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

KATEGORİLER

Site içi Kategorilerimiz

TOP 10

En çok okunan içerikler

POPÜLER İÇERİKLER

en çok yorumlanan, en popüler olanlar.